Pamiętamy o genialnym wynalazcy z Galicji. Mija 152. rocznica urodzin Jana Szczepanika

W miniony piątek (14 czerwca br.) w Generatorze Nauki GEN gościliśmy Łukasza Stachurskiego, wicedyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie, który wygłosił interesujące prelekcje popularnonaukowe na temat życia i działalności wynalazczej Jana Szczepanika. To właśnie w ten sposób postanowiliśmy uczcić pamięć o człowieku, którego zasłużenie nazywano niegdyś “austriackim”,  bądź też “polskim Edisonem”. Do udziału w skromnych obchodach 152. rocznicy urodzin genialnego wynalazcy, który przyszedł na świat 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach, zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jan Szczepanik jest postacią ze wszech miar wyjątkową. Choć nigdy nie podjął studiów na żadnej uczelni technicznej i nie uzyskał dyplomu, przeszedł do historii jako absolutnie genialny wynalazca, którego wizjonerskie projekty nie pozostały bez wpływu na rozwój wielu dziedzin techniki.. W piątkowe przedpołudnie, o życiu i bogatym dorobku “geniusza z Galicji” opowiedział Łukasz Stachurski, wicedyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W wygłoszonych przez siebie prelekcjach najwięcej miejsca poświęcił wynalazkom Jana Szczepanika. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle i jasielskiego “Ekonomika” mogli na własne oczy zobaczyć model kamizelki kuloodpornej stworzony na wzór tej, którą Jan Szczepanik skonstruował w ostatniej dekadzie XIX w. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcą samego wynalazku był inny Polak, a konkretnie Kazimierz Żegleń. Zakonnik, w obliczu zamachu na życie Cartera Harrisona, burmistrza Chicago, postanowił opracować kamizelkę kuloodporną. Aby ją udoskonalić udał się do Europy, gdzie we współpracy ze Szczepanikiem zdołał ostatecznie zrealizować swój cel. Jak miało się później okazać, wynalazek ten ocalił życie Alfonsa XIII, króla Hiszpanii.

Jan Szczepanik zapisał na swoim koncie kilkadziesiąt wynalazków i kilkaset patentów technicznych. Niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę, jak choćby telektroskop, w związku z którym Szczepanika śmiało można nazwać prekursorem telewizji. Znany jest również z wynalazków tkackich, wynalezienia kolorowej fotografii, czy też elektrycznej metody fotograficznego kopiowania wzorów, która w kolejnych latach była wykorzystywania w przemyśle włókienniczym w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Uczestnicy prelekcji popularnonaukowych mieli również okazję zwiedzić interesującą wystawę fotograficzną poświęconą Janowi Szczepanikowi. Została ona udostępniona dzięki uprzejmości Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Rada w Tarnowie. Wystawę można oglądać do niedzieli (16 czerwca br.). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.   

 

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny