Opowieści o tym, jak to Generator Nauki GEN jest “Mekką” dla pasjonatów nauki i nowych technologii nie są ani trochę przesadzone. Festiwal Nauki sciFestGEN#2 jest tego najlepszym potwierdzeniem. W pierwszym dniu największego naukowego wydarzenia roku w Jaśle nie zabrakło zapierającego dech w piersiach pokazu naukowego warsztatów popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży, oraz prezentacji przygotowanych przez naszych partnerów. Już jutro, w murach Generatora, będzie czekać na Was jeszcze więcej naukowych wrażeń.
W programie pierwszego dnia festiwalu znalazło się mnóstwo atrakcji. Oczy wszystkich osób, które w piątek postanowiły odwiedzić GEN skierowane były przede wszystkim na uczestników konkursu na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe. W tym roku, do rywalizacji przystąpiły cztery zespoły. Konkurs został podzielony na dwie kategorie: szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie stanowiska i pokazy naukowe zrobiły na członkach jury kapitalne wrażenie.
W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się zespół złożony z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z jasielskiej “Czwórki”. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwycięstwo przypadło w udziale uczennicom Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. W pokonanym polu zostawiły licealistów z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekunowie zespołów otrzymali nagrody rzeczowe i upominki. Wręczyli je: dr hab. Katarzyna Mazurek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dr inż. Małgorzata Górka z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Marek Polański, kanclerz Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.
W piątek, do Generatora Nauki GEN zawitał “Mądry Dzieciak”. Tomasz Madej, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad dekady, zna mnóstwo sposobów na to, jak zainteresować fizyką młodych ludzi. Pokaz, w którym główną rolę odegrał ciekły azot, spotkał się z ogromnym entuzjazmem zgromadzonej pod sceną publiczności.
Swoje pięć minut mieli również uczniowie jasielskiego “Ekonomika”. Witold Wojdyła oraz Wiktor Zarzyka zaprezentowali rakietę własnej konstrukcji. “Mirabilis” powstała podczas zajęć Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, które prowadzą: dr Wincenty Skwarek i Ignacy Wojdyła. To jednak nie wszystko. Młodzi konstruktorzy pochwalili się także swoim nowym projektem. Zdalnie sterowany łazik, bo o nim mowa, poruszał się po korytarzach Generatora budząc żywe zainteresowanie osób odwiedzających w tym dniu jasielskie centrum nauki.
Stałym punktem programu festiwali nauki organizowanych w GEN-ie są warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez edukatorów Generatora. W tym roku zaprosiliśmy naszych najmłodszych gości do udziału w warsztatach popularnonaukowych (Laboratorium Małego Naukowca), programowania z klockami LEGO oraz majsterkowania. Z propozycji skrzętnie skorzystali uczniowie jasielskich szkół podstawowych.
W naszych działaniach często opieramy się na współpracy z naszymi partnerami naukowo-dydaktycznymi. Tegoroczny festiwal nie jest w tej materii wyjątkiem. W tym roku możemy liczyć na solidne wsparcie między innymi studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. W strefie przygotowanej przez naszych przyjaciół z sąsiedniego Krosna nie zabrakło platformy GAMMA do treningu równowagi i koordynacji, urządzenia do pomiaru komponentów masy ciała, alkogogli i symulatora starości, czy też symulacji Baby Shake Syndrome. Krośnieńska uczelnia, z wszystkimi atrakcjami będzie czekać na Was również jutro.
W holu Generatora Nauki GEN stanęły symulatory lotu samolotem i jazdy samochodem. Będziecie mogli skorzystać z nich również jutro. Jakby tego było mało, to dzięki uprzejmości Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle mogliśmy zaprezentować prace dyplomowe studentów.
To jeszcze nie koniec! Już jutro drugi dzień Festiwalu Nauki sciFestGEN#2. Rozkład jazdy na sobotę znajdziesz TUTAJ.
md