Najciekawsze narzędzie ludzkiego ciała – mózg

12 stycznia jako członkowie grupy badawczej projektu ,,Na początku było słowo! Jak zachęcić młodych jaślan do słuchania radia?” przeprowadziliśmy wywiad z psycholożką, Anną Sokołowską, pracującą na co dzień w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle.

 Celem wywiadu było przekonanie się czy słuchanie słuchowisk jest korzystne dla rozwoju człowieka. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak działa ludzki mózg. Pani psycholog powiedziała nam, że:

  • mózg odpowiada za funkcje życiowe (np. oddychanie, pracę serca) jak i za funkcje poznawcze oraz myślne,
  • mózg dzieli się na 2 półkule, lewa półkula analizuje – działa według planu, a prawa półkula – kieruje się intuicją, wybiera to, co kreatywne.

                Pani Anna opowiedziała nam również o tym, że różnorodne badania pozwoliły stwierdzić, iż słuchanie słuchowisk (uwaga – nie mylić ze słuchaniem muzyki!) niczym nie różni się od czytania książek papierowych. Te dwie czynności angażują te same obszary mózgu.

Co nam dokładnie daje  słuchanie słuchowisk radiowych?

  • poznajemy coraz więcej słów,
  • poprawiamy pamięć,
  • osoby, które regularnie poświęcają czas czytaniu bądź słuchaniu fabuły utworu mogą żyć nawet o dwa lata dłużej – gdyż taka gimnastyka mózgu spowalnia proces jego starzenia się,
  • rozwijamy nie tylko wyobraźnię, ale również  empatię – poprzez to, że utożsamiamy się z bohaterem, cieszymy się i płaczemy razem z nim, współodczuwamy,
  • już 6 minut czytania/słuchania zmniejsza poziom hormonu stresu – kortyzolu,
  • słuchanie np. audiobooków ma jeszcze i tę zaletę, że można jednocześnie słuchać książki i wykonywać inną czynność, np. robić szalik na drutach, rysować, szyć, dzięki czemu trenujemy mózg w jeszcze większym stopniu. Dzięki temu nasz mózg wytwarza więcej połączeń nerwowych.

Spotkanie zakończyliśmy zatem wnioskiem, że słuchanie słuchowisk radiowych to wartościowa forma spędzania czasu i relaksu! Mamy zamiar do tego wszystkich zachęcać. A zaczniemy od siebie…

W imieniu grupy projektowej – Ala Kuźnar

opiekun projektu – Bożena Dziadzio

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny