Miejsce takie jak to. Gdzie warto wybrać się na spacer w Jaśle?

Dzieci przy stole i wykładowcy

Czy pamiętacie czas pandemii i moment, gdy pojawił się zakaz wychodzenia z domu? Czy zdarza się, że niedzielne popołudnie wieje nudą? Czy macie pomysł, jak przyjemnie i pożytecznie spędzić czas z grupą znajomych? Takie pytania przyświecały nam, gdy wybieraliśmy temat projektu.

Jesteśmy uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, a jednocześnie mieszkańcami Jasła. Temat naszego projektu brzmi: „Miejsce takie jak to. Gdzie warto wybrać się na spacer w Jaśle?”, jego celem jest zachęcenie jaślan do częstszego wychodzenia w plener i poznawania interesujących zakątków, intrygujących obiektów, fascynujących zabytków, pomników przeszłości i przyrody w naszym mieście.

Spotkania naszej grupy odbywają się na terenie Generatora Nauki w Jaśle oraz w LO Kołaczyce. Na pierwszym naszym spotkaniu omówiliśmy cele projektu, podzieliliśmy się zadaniami oraz ustaliliśmy zasady współpracy. Zastanawialiśmy się, jak uatrakcyjnić zwykły spacer po Jaśle. W tym celu spotkaliśmy się z pasjonatami geocachingu Pauliną Wilk oraz Bartłomiejem Wilkiem i Robertem Polakiem.

Czym jest geocaching?

Geocaching to gra terenowa z użyciem aplikacji i odbiorników GPS, która umożliwia jej uczestnikom poszukiwanie wcześniej ukrytych skrytek z niespodziankami. Dzięki tej grze gracze mogą poznać interesujące miejsca w mieście, ponieważ w aplikacji znajdują się opisy i ciekawostki dotyczące danego obiektu lub terenu.

Nasi eksperci wyjaśnili nam, jak działa aplikacja, jakie są typy skrytek oraz nauczyli nas języka geocacherów. Pokazali nam pamiątki z różnych skrytek oraz eventów. Po zajęciach teoretycznych, przyszedł czas na praktykę. W mroźną grudniową sobotę odbyliśmy długi spacer po Jaśle w poszukiwaniu „skarbów”. Udało nam się znaleźć kilka skrytek zarówno fizycznych jak i wirtualnych. Niestety, niektóre skrytki były zniszczone, ale nasi eksperci wymienili je na nowe. Znalezienie niektórych skrytek poprzedza konieczność rozwiązania frapujących zagadek. Szukanie „keszy” nie zawsze jest łatwe i wymaga cierpliwości oraz spostrzegawczości.

W naszej aplikacji ukazały się uśmiechnięte buźki, co oznacza sukces i odnaleziony „skarb”.

Ania, Gabrysia, Diana, Kuba i Maciek

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny