Małe nasionko – wielkie drzewo

Dzieci stojące z nagrodami

My, czyli: Ania, Ewa, Julek, Kamila, Michał i Nikola pojechaliśmy do Nadleśnictwa w Kołaczycach przeprowadzić wywiad. W ramach konkursu Giełda Genialnych Pomysłów dla Jasła realizujemy projekt naukowo-badawczy ,,Drzewa i my. Jak zachęcić  młodych jaślan do ochrony drzew?”

W sali edukacyjnej przywitała nas pani leśnik oraz straszne, wypchane zwierzęta. Przez chwilę czuliśmy się nieswojo. Jednak nie trwało to długo, bo musieliśmy zadawać pytania ważne dla naszego projektu. Każdy z nas przygotował się do wywiadu. Zaczęliśmy przepytywanie pani leśnik. Według naszej rozmówczyni leśnicy ,,opiekują się’’ lasem, nie pozwalają na nielegalną wycinkę drzew. Niestety, sami je wycinają dla drewna. Prowadzą szkółki drzew, w których sadzą młode okazy. Ponadto drzewa same dbają o swoje przetrwanie – wysiewają się i z malutkich nasionek w odpowiednich warunkach mogą wyrosnąć wielkie drzewa, które nas cieszą.

Poznaliśmy naukowy termin drzewa biocenotyczne. Okazało się, że to żywe i martwe okazy, trochę spróchniałe, z dziuplami, z grzybami, porostami. Jednym słowem nietypowe. Byliśmy ciekawi, jak obliczyć wiek drzewa. Pani stwierdziła, że doświadczeni leśnicy potrafią szacunkowo określić wiek drzewa, robią to trochę na oko. Do dokładnego określenia służy specjalne urządzenie  o nazwie świder Presslera. Dowiedzieliśmy się również, że drzewem chronionym jest cis pospolity oraz drzewa – pomniki przyrody. Nasza rozmówczyni uświadomiła nam, że drzewa to naturalne fabryki tlenu; klimatyzatory, które dają chłód w upalne dni; mieszkania dla owadów, ptaków i wielu pożytecznych mikroorganizmów.

Na koniec wywiadu dostaliśmy upominki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia ze spotkania. Dobrze nam poszło!

Ania, Ewa, Julek, Kamila , Michał i Nikola

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny