Dzień Nauki Polskiej zbliża się wielkimi krokami. Święto, którego głównym przesłaniem jest inspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki obchodzić będziemy 19 lutego. W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, zaprosimy wszystkich pasjonatów nauki do udziału w fascynujących eksperymentach i pokazach popularnonaukowych oraz zwiedzenia Strefy Ekspozycyjnej.
Generator Nauki GEN znajduje się na krótkiej liście nowoczesnych centrów nauki, których kluczowym zadaniem jest popularyzacja nauki i zastosowań dla nowych technologii. Dlatego też, każdego roku nasz zespół włącza się w ogólnopolskie obchody Dnia Nauki Polskiej. Święto państwowe, ustanowione w Polsce przed pięcioma laty jest „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Z tej okazji, z myślą o wszystkich pasjonatach nauki, bez względu na wiek, przygotowaliśmy sporo ciekawych atrakcji. Wszystkie będą koncentrować się w Strefie Ekspozycyjnej, która pełni rolę swoistego rodzaju serca Generatora.
Fluorescencja i takie tam eksperymenty!
W Strefie Ekspozycyjnej oprócz niemal sześćdziesięciu eksponatów, z których zdecydowana większość to urządzenia interaktywne, znajdziecie cztery specjalne stanowiska przygotowane przez naszych edukatorów. Nie zabraknie wśród nich stanowiska, gdzie królować będzie fizyka i chemia. Jeśli nie widzieliście jeszcze samopompującego się balonu, chemicznej lokomotywy, żarłocznego roztworu, czy też pasty dla słonia, koniecznie odwiedźcie GEN.
To jednak nie wszystko. 19 lutego po raz pierwszy zaprezentujemy naszym gościom eksperymenty związane z fluorescencją. Przekonajcie się, że fluorescencja jest jednym z najbardziej widowiskowych zjawisk chemicznych na świecie, które możecie obserwować w codziennym życiu. Uwierzcie, z roztworem fluoresceiny, która świeci w świetle UV, można zrobić mnóstwo fascynujących rzeczy.
Silnik Stirlinga – jak to jest z tą energią?
Strefa Ekspozycyjna pełna jest ciekawych eksponatów. Jednym z nich jest model silnika Stirlinga. Dzień Nauki Polskiej będzie doskonałą okazją do tego, aby wyjaśnić Wam zasadę jego działania. Do tego zadania posłuży nam większy model silnika, który prezentujemy w szczególnych okolicznościach.
Silnik Stirlinga jest rozwinięciem idei silnika parowego. Wykorzystuje zewnętrzne źródło ciepła do napędzania tłoka. Oznacza to, że do jego napędzenia można wykorzystać odnawialne źródła energii. To tyle, jeśli chodzi o założenia teoretyczne. Jeśli chcecie zobaczyć na własnego oczy, jak w praktyce spisuje się silnik Stirlinga, odwiedźcie nas już za niespełna dwa tygodnie.
„Czarne złoto” – płynny skarb Podkarpacia
Projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej wpłynął do Sejmu w grudniu 2019 r. Inicjatorzy pomysłu, w uzasadnieniu do treści ustawy, wymienili najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki. Na krótkiej liście nie zabrakło pewnego wynalazcy, którego uważa się za pioniera przemysłu naftowego. Chodzi o Ignacego Łukasiewicza, jednego z patronów Generatora. Wynalazcy, który w Jaśle prowadził aptekę, a w podjasielskich Ulaszowicach zbudował pierwszą na ziemiach polskich rafinerię ropy naftowej, poświęconych jest co najmniej kilka eksponatów, które można znaleźć w Strefie Ekspozycyjnej.
W Dniu Nauki Polskiej dowiecie się co kryje się pod określeniem – „czarne złoto”. Przekonacie się, że tak zwany olej skalny, którego proces destylacji opracował właśnie Łukasiewicz, ma po dziś dzień olbrzymi wpływ na światową gospodarkę. Możecie być pewni, że nie będzie to tylko nudna pogadanka. Dzięki zmysłowi węchu sprawdzicie, jak pachnie zagadkowa kopalina.
Tak wygląda świat w skali mikro
W ostatnich kilku tygodniach przekonaliśmy się o tym, że obserwacje mikroskopowe budzą olbrzymie zainteresowanie najmłodszych pasjonatów nauki. Jesteśmy pewni, że ta prawidłowość ma zastosowanie również w przypadku młodzieży i osób dorosłych. W Dniu Nauki Polskiej zaprosimy Was do wspólnego odkrywania fascynującego świata organizmów w skali mikro.
Dzięki mikroskopom optycznym i preparatom mikroskopowym będziecie mogli zobaczyć między innymi bakterie, ludzkie chromosomy, nerkę szczura, rdzeń kręgowy, cały okaz mrówki, czy też wymaz ludzkiej krwi. Wszystko wyświetlać będziemy na dużym ekranie.
Zapisy na pokazy i eksperymenty prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.
Cena: 10 zł/os.
md