Jasielskie muzyczne ciekawostki

.Fot.Marek Maczuga maly

Przedstawiamy nasze rezultaty, badań, dociekań i spotkań, które złożyły się na dokonania życia muzycznego Jasła. Cały zebrany materiał jest przepełniony ciekawostkami. Oto niektóre zdarzenia.

Fortepian w Jasla
Fortepian Jasła

Mało kto wie, że na przełomie wieków XIX i XX w Jaśle istniała Fabryka Fortepianów. Działalność zainicjowana przez jaślanina Franciszka Woronieckiego, w którą potem zaangażował syna, cieszyła się uznaniem w Polsce i za granicą. Instrumenty eksportowano między innymi do Niemiec i Rosji. Ryszard Karmelita z Brzysk posiada płytę czołową z takiego fortepianu. Ma też prawdziwe rarytasy: ogłoszenia oraz reklamy dotyczące działalności i oferty fabryki, opisy jej sukcesów, na wystawie we Lwowie, gdzie Woroniecki zaprezentował swój pierwszy fortepian, wykonany w Jaśle – jak zostało to określone „z dala od centrów ruchu muzycznego”.

Otwarcie Powiatowego Domu Kultury Hejnal Jasla
Otwarcie Powiatowego Domu Kultury Hejnal Jasla

W sobotę 12 czerwca 1965 o godzinie 6.00 rano z dachu budynku Urzędu Miejskiego fanfary obwieściły rozpoczęcie obchodów 600 lecia Jasła i tym samym pierwszych Dni Jasła. Odegrano wtedy pierwszy hejnał Jasła, który skomponował Michał Paja dyrygent orkiestry dętej „Gamratu”. I odtąd corocznie na Dni Jasła z budynku Urzędu Miasta lub Jasielskiego Domu Kultury grało ten utwór czterech trębaczy gamrackiej orkiestry. Hejnał wykonano też na otwarciu PDK w 1970. W latach 1970 – 72 był sygnałem wywoławczym Radiowęzła Powiatowego prowadzonego przez Zbigniewa Drankę.

Hejnal Jasla kompozycja Jana Szczeciny
Hejnal Jasla kompozycja Jana Szczeciny

W 2005, Jan Szczecina nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, a zarazem dyrygent zespołu kameralnego „Sonore” w Jaśle opracował, na motywach melodii ludowej: „A w tym jasielskim mieście”, nowy hejnał miejski. Zaakceptowała go uchwałą Rada Miejska Jasła 22 kwietnia 2005 dołączając do Statutu Gminy. Na wznowionej w 2005 z okazji 640 lecie Jasła płycie „Suita Jasielska” w wersji kompaktowej nowy hejnał wykonał Seweryn Wróbel

Wielka Gra 1996B
Wielka Gra 1996B

W 1966 Janusz Ciepielowski, wtedy uczeń III klasy Technikum Chemicznego w Jaśle wziął udział na oczach całej Polski w teleturnieju „Wielka Gra” programu 1 Telewizji Polskiej z muzyki klasycznej. Po dyskusyjnej, bo nieuznanej przez Jury odpowiedzi odpadł, ale po odwołaniu po raz drugi przeszedł kolejny etap gry, niestety bez finału. Ale było miło.

Muzyczne Jaslo 1969 TV Katowice

8 listopada 1969 r. w Ośrodku Telewizji Katowice zrealizowano program „Bawimy się”. Wystąpiły nasze chóry i Jasielska Orkiestra Symfoniczna. Program ten obejrzała widownia w paśmie ogólnopolskim programu 1 Telewizji Polskiej w domach, ale i świetlicach, bo telewizorów prywatnych nie było zbyt wiele.

JOS w PKF
JOS w PKF

W 1969 do Jasła przyjechała ekipa Polskiej Kroniki Filmowej i nakręciła materiał o naszym życiu muzycznym, w tym o Jasielskiej Orkiestrze Symfonicznej. Potem w całej Polsce w kinach, przed filmami wyświetlano ten materiał. Kronikę pokazała też Telewizja Polska.

A ja sobie z góry jadę rum tajra rum tajra dwa koniki oba gniade….Widzimy ich na estradzie warszawskiej Filharmonii Narodowej, ale chór i orkiestra powstały w skromnym Jaśle. Od paru lat zapanowała tu gorączka muzyczna” – to fragment ścieżki dźwiękowej tego felietonu.

plyta extra
plyta extra

Wspólnie, jasielskie zespoły, nagrały w latach 70 płytę długogrającą „Suita Jasielska”- Tadeusza Dobrzańskiego VERITON XV – 724. Na winylowym dużym krążku prezentują się pod dyrekcją Franciszka Muchy: Jasielska Orkiestra Symfoniczna, Chór Liceum Pedagogicznego i Veritas w Jaśle, Chór Związku Zawodowego Kolejarzy Echo, Kapela Ludowa z Osobnicy powiat. Jasło: Kuchta Jan – skrzypce , Maczuga Władysław – skrzypce, Gliwa Stanisław – klarnet, Wojnarowicz Feliks – cymbały, Kuźnar Stanisław – kontrabas. Soliści: Dedo Lucyna – śpiew, Jodłowska Aleksandra -śpiew; Kwilosz Maria – śpiew, Szerszeń Zofia – śpiew, Krężel Jan – śpiew, Piwowar Jan – śpiew, Wiktorczyk Jerzy – śpiew, Wojtunik Andrzej – śpiew.

Oto nagrane utwory:

A1 – Siwy Koń
A2 – Leciała Koza koło Cmentarza
A3 – Będzie Deszczyk
A4 – A Ja Sobie Na Kiermaszu
A5 – Nie Płacz Maryś
A6 – Idzie Kuba Do Maryny
A7 – Kiedym Była Panną
A8 – Ja Se Chłopak Felek
A9 – Powiedzże Mi Powiedz, Ty Dziewczyno Moja
B1 – Tańce Z Przyśpiewkami Z Okolic Jasła
B2 – Kwitnie Róża
B3 – Na Piecu Orał
B4 – Hej, Wy Osowskie Dzieweczki
B5 – Rozleciały Mi Się Siwe Gołębisie
B6 – Te Glinickie Pole
B7 – A w Tym Jasielskim Mieście

kASZTAN
Kasztan

Drzewo w południowo zachodniej części Rynku to bodaj najczęściej mijany kasztan w mieście. Jeszcze nie tak dawno zawsze w piątek rano kontraktowano pod nim weselne zespoły, bywało, że targu dobijano w Restauracji „Szarotka”. Zdarzało się że też tu zespoły kompletowano „na skoczka” czyli uzupełniano nawzajem składy kapel.

JOS Hrabina Marcica
JOS Hrabina Marcica

W 1977 Jasielska Orkiestra Symfoniczna i Zespół Pieśni i Tańca „Pektowin” wystawiły montaż sceniczny operetki Irme Kalmana „Hrabina Marica”. Barwne widowisko grano kilka razy i to przy pełnej sali w Jasielskim Domu Kultury.

plyta mix
plyta mix

W latach 60 – 70 XX wieku przy Basztowej działało studio nagrań kart dźwiękowych. Przed wybraną piosenką można był osobiście nagrać życzenia. Adresat odtwarzał na adapterze. Oto autentyczna widokówka dźwiękowa z 1970 r.

jasielskie okolki 1983-1
jasielskie okolki 1983-1

Telewizja Polska w latach 70 zrealizowała na estradzie przy JDK kilka programów okółkowych emitując je w programie 1 ogólnopolskiej Telewizji Polskiej w dobry paśmie niedzielnym, przed południem. Festiwal Kapel Ludowych Śpiewaków i Instrumentalistów „Jasielskie Okółki’ wymyślono w Klubie Chemik” ZTS Gamrat. Koncerty festiwalowe odbywały się też na Rynku.

folkor
folkor

W latach 80 Powstał też w studio telewizyjnym TVP w Warszawie program obrazujący folklor pogórzański, wystąpił w nim Zespół Pieśni i Tańca „Pogórzanie” Rafinerii Nafty z Jaśle. W programie zaprezentowano  też wytwory sztuki ludowej z naszego regionu.

Pogórzańskie muzykanty” to temat pleneru rzeźby orgaznizowanego w 1984 roku przez Jasielski Dom Kultury z udziałem artystów z całego kraju. Plonem tego konkursu są rzeźby monumentalne teraz do zobaczenia w budynku. Muzykantów rzeźbił często Antoni Bolek z Załęża, z gliny lepił Karol Brej z Dobryni.

akord estradowy muzycy rpofesor stanislaw terwicz, maciej mazurkiewciz,piotr kalinoski,janu-1
akord estradowy muzycy rpofesor stanislaw terwicz, maciej mazurkiewciz,piotr kalinoski,janu-1

W Domu Nauczyciela ZNP w latach 70 grał zespół muzyczny nauczycielski Stanisław Terwicz – pianino ( prowadzący Chór „Akord” w Liceum Ogólnokształcącym tu na zdjęciu z zespołem szkolnym) Henryk Babiarz – akordeon, (prowadzący uczniowski zespól wokalno – muzyczny w Zespole Szkół Zawodowych) Jan Czubik – perkusja, (kierownik internatu ZSZ Józef Warchoł – gitara ( nauczyciel Szkoły Podstawowej w Brzezówce).

orkiestra deta zts gamrat 1980r-1
orkiestra deta zts gamrat 1980r-1

Zakładowy Dom Kultury „Chemik” Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat – Erg” w Jaśle jako Klub przez kilka lat funkcjonował w budynku Hotelu Miejskiego z adresem Puszkina 51.To tu, wtedy wymyślono Festiwal Kapel Ludowych, Śpiewaków i Instrumentalistów „Jasielskie Okółki”. W 1980 bogatą działalność Zakładowego Domu Kultury przeniesiono do innego obiektu, przy 3 – Maja 1.

Działalność:

 • Orkiestra dęta
 • Chór żeński
 • Kapela podwórkowa
 • Zespół estradowy
 • Zespół big beatowy
 • Koncerty :Razem pracujemy razem się bawimy
 • Wieczorki taneczne
 • Dyskoteki
marek kluska 87
marek kluska 87

Marek Kluska – wokalista związany był z zespołami „Demono” i „Haron” w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. W 1987 wyśpiewał wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w amfiteatrze w Zielonej Górze, gdzie wystąpił wtedy z Rozrywkową Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach wybitnego wibrafonisty jazzowego Jerzy Miliana. Wcześniej wygrał eliminacje w Domu Kultury Azotów w Tarnowie. Instruktorem muzycznym MDK była wtedy Małgorzata Czeluśniak.

kombi
kombi

Zespół „Kombi” ,będąc jeszcze w pierwotnym składzie w JDK, udał się na obiad do Restauracji „Jasielska”. Było to najbliżej domu kultury. Poza tym dwa razy w tygodniu odbywały się tam dancingi przy muzyce na żywo. Polecaliśmy artystom ten lokal. I tam Ich okradziono z kurtek skórzanych i portfeli. Zanim jednak zaczęli koncert odzyskali wszystko dzięki milicji. Mundurowy wszedł na scenę tuż przed odsłonięciem kurtyny przy aplauzie rozentuzjazmowanej młodzieży.

fortepian
fortepian

Zaraz po wojnie miasto miało porządny fortepian Steinway & Sons ale nie PDKu, ale w Biurze Powiatowej Rady Narodowej, a na nim stał kwiat. A tu do PDK zaproszono Halinę Czerny Stefańską. Włodarz powiatu proszony o pożyczenie instrumentu nie zgadzał się. Ostatecznie po negocjacjach samej pianistki fortepian użyczono, teraz jest w posiadaniu JDK.

fortepian
fortepian

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, wybitny muzyk i kompozytor pochodzący z Jasła wsparł w 2015 niebagatelną sumą 50 tysięcy złotych zakup koncertowego fortepianu najwyższej klasy Jamaha dla JDK.

Pożyteczną funkcję umuzykalniania dobrze realizowali kolejni dyrektorzy Jasielskiego Domu Kultury, Placówka ta serwuje nam od lat całą plejadę artystów i łatwiej wymienić, kto tu nie występował. W „starym” „PeDeKu” śpiewały siostry „DO-RE-MI”. W nowym, tuż po otwarciu zespół „Partita”. Natomiast przed rewitalizacją obiektu zaśpiewał tu Jerzy Połomski, na otwarciu Michał Szpak. Piosenkarka Regina Pisarek, związana rodzinnie z Jasłem, chętnie do nas przybywała, po występie zostając u krewnych na poczęstunek. Koncertujący w JDK 9 grudnia 1970 r.zespół „ABC” był głośny. Andrzej Nebeski dał czadu na perkusji i tynk posypał się z plafonów na widownię. Było to tuż po otwarciu JDK. Obiekt zamknięto, plafony, dotąd z białym tynkiem wypełniła sklejka.

Dziadek piosenkarza Marka Piekarczyka mieszkał w Jaśle, artysta wspomina o tym w swojej autobiografii.

Jan Panasewicz z „Lady Pank” odbywał w 1982 służbę wojskową w Sanoku karnie za niesubordynację. Zespół jednak koncertował blisko bo w Jaśle, Sanoku, Rzeszowie i Przemyślu w ramach ROCK Galicji i odwiedził swojego kolegę w jednostce.

Chocholek nagroda Oskara Kolberga
Chocholek nagroda Oskara Kolberga

Kultura ludowa przetrwała na terenie jasielszczyzny dzięki przekazywaniu z pokolenia na pokolenie przyśpiewek, tańców, obrzędów, umiejętności gry na instrumentach. Liczne konkursy muzyki ludowej także temu sprzyjały. A Festiwal Kapel Ludowych Śpiewaków i Instrumentalistów „Jasielskie Okółki” sprawił, że Jasło stało się zagłębiem folkloru. Autentycznych muzykantów wchłonęły kapele działające przy domach kultury. Jednym z najwybitniejszych był Władysław Chochołek z Czeluśnicy , cymbalista kapeli „Pogórzanie”, lider wielu konkursów w Rzeszowie, Kazimierzu Dolnym, laureat Nagrody imienia Oskara Kolberga.

Dama grajaca na lurttni
Dama grajaca na lurttni

W bogatych zbiorach naszego Muzeum Regionalnego mamy

 • fisharmonie z fabryki fortepianów Franciszka Woronieckiego istniejącej na przełomie wieków XIX i XX w Jaśle
 • oryginalne cymbały z regionu jasielskiego
 • skrzypce i klarnet grajków kapel ludowych
 • figurkę porcelanowa – Dama grająca na lutni
 • malowane portrety jaślan związanych z życiem muzycznym
 • zdjęcia zespołów uczniowskich jasielskiego gimnazjum
 • fotografie chóru lutniczego działającego w „Sokole”
 • wspomnienia z koncertów urządzanych w parkowej „Glorietce”
 • zdjęcia i wspomnienia muzyków zespołów kolejowych.
występ
występ

Jasielski Dom Kultury 70 lat tradycji

Prowadzi:

 • stałe formy pracy solistów oraz zespołów muzycznych i wokalnych
 • Urządza występy zespołów własnych i gwiazd estrady
  w budynku JDK i plenerze
 • Zajmuje się oprawą muzyczną imprez okolicznościowych
  i spektakli oraz Dni Jasła
 • Własnym sumptem dokonuje nagrań audio i video.

Organizuje:

 • Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów
 • Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”
 • Andrzejkowe Spotkania Taneczne
 • koncerty „Jazzmaty” poświęcone Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi
 • recitale w cyklu Studni Kulturalnej
 • niekonwencjonalne warsztaty muzyczne
MDK zaskakuje mnie nieustannie - podziwiam orkiestre deta prowadzona prze Daniela Mrugala
MDK zaskakuje mnie nieustannie – podziwiam orkiestre deta prowadzona prze Daniela Mrugala

Młodzieżowy Dom Kultury działa 40 lat

Oto formy pracy

 • Rytmika
 • Break-dance
 • Rap
 • Zespół wokalno-taneczny
 • Umuzykalnienie
 • Nauka gry na instrumentach (saksofon, klarnet, flet prosty),
 • Kształcenie słuchu dla uczących się gry
 • Disco
 • Śpiew
 • Rock
 • Big EMDeK Orchestra
 • Orkiestra dęta
 • Grupy wokalne dziecięce i młodzieżowe
 • Konkursy
 • Imprezy muzyczne
 • Koncerty młodzieżowe
Duda czy Knap
Duda czy Knap

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia imienia Witolda Lutosławskiego w Jaśle istnieje od 1970 roku. Pierwszym dyrektorem był Władysław Świstak.

Zaprasza do nauki gry na: skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, fortepianie, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, sakshornie, tubie

Szkoła prowadzi kształcenie w dwóch cyklach:

a) sześcioletnim – dla uczniów w wieku 7-10 lat

b) czteroletnim – dla uczniów w wieku 8-16 lat

Sztandarową imprezą jest, zawsze na wiosnę od 17 lat, OGÓLNOPOLSKI KONKURS MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW imienia STEFANI  WOYTOWICZ

Audycja klasy akordeonu - 6 grudnia 2018
Audycja klasy akordeonu – 6 grudnia 2018

Prywatna Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle oferuje

– cykl 4 letni dla dzieci młodszych

– cykl 6 letni dla dzieci starszych

Po zakończeniu edukacji uczeń otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły muzycznej I stopnia.

Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle oferuje

 • Specjalność” instrumentalistyka

Przedmiot główny – instrument do wyboru : fortepian, akordeon, gitara, skrzypce, altówka, wiolonczela ,kontrabas, flet, klarnet ,saksofon, trąbka, sakshorn, puzon, tuba, perkusja

 • specjalność wokalistyka

Przedmiot główny – śpiew

Po zakończeniu edukacji uczeń otrzymuje dyplom ukończenia szkoły muzycznej II stopnia z tytułem Muzyk – instrumentalista bądź Muzyk – specjalność śpiew.

Założycielka, właściciel, dyrektor szkół 1991 – 2013 Mirosława Lisowska, właściciel do 2014 roku.

Szkoła Podstawowa numer 12 z Oddziałami Integracyjnymi imienia. Ignacego Łukasiewicza szczyci się Pieśnią Szkoły. Janusz Budziak prowadzi tu Szkolny Zespół Wokalny i Chór „Amadeusz”. W latach od 1992 do 2019 był instruktorem muzycznym zespołu harcerskiego 139 DH „Lisy”. Zespoły nagrywały w Radiu Rzeszów. Uczniowie zdobywali wysokie lokaty w konkursach i festiwalach, także harcerskich. Szkoła ta organizowała z rozmachem Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Gim Hit”.

Wychowankowie: Marlena Szpak – sopran, Michał Szpak – piosenkarz, Mateusz Mijal – piosenkarz wygrał I Festiwal Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka, Łukasz Motkowicz – baryton, Ewa Juszczyk-Kowalkowska – orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Seweryn Wróbel – orkiestra Sinfonia Varsovia, Maciej Biernacki – zespół KSU, Kacper Szpyrka – zespół Kirszenbaum, Franciszek Szmyd – bas/baryton, Łukasz Książkiewicz, Łukasz Nigborowicz – zespół Jass Brass Consor, Krzysztof Dybaś – zespół Neolith, Michał Wiśniewski – zespół Seila, Izabela Filip – mezzosopran, Leszek Ochałek Maciek Ochałek – zespół TUG BOAT,Maciej Serafin – DJ NORIZ, Marcin Rompey Rąpała, Dawid Wojnarowicz – piosenkarz udział w „The Voice Kids” TVP 2, Adrian Bałucki – finalista „The Voice Kids” TVP 2.

Piesn Szkoly 12
Piesn Szkoly 12
.Fot.Marek Maczuga maly
.Fot.Marek Maczuga maly

Organy w kościele Franciszkanów mają 2.650 piszczałek, jeden akord mocny uruchamia 500 piszczałek.

Szczegółowy projekt organów wykonała firma Kamińskich z Warszawy. Projekt obudowy zewnętrznej organów sporządził inżyniera Marian Skrzypek, a wykonawcami tego projektu byli jasielscy artyści stolarze bracia Mieczysław i Romuald Naszkiewiczowie. Prace przy konstrukcji organów firma Kamińskich kontynuowała od 4 października do 7 grudnia 1973 roku.

Poświęcenie organów przez sufragana przemyskiego księdza biskupa Stanisława Jakiela. Nastąpiło się 9 grudnia 1973 roku w godzinach popołudniowych odbył się recital organowy w wykonaniu profesora Jana Jargonia.

Organy są elektropneumatyczne wyposażone w wiatrownice podłużne górnozaworowe. Mają trzy miechy zasilane dmuchawą elektryczną. Wyposażone są w trzy manuały. Na organach została umieszczona tabliczka: „Organy powstały dzięki wydatnej pomocy P. Matyldy Gradowskiej i P. Dyrektora Kazimierza Nowaka 1973”.

Kamil doktor biotechnoligii z Nowodworu (Jasla)

Jaślanin Kamil Żebracki, był uczniem nieistniejącej już „trójki”, a potem Gimnazjum numer 1 i I liceum im. Króla Leszczyńskiego. Często przywołuje wspomnienia związane z grą w orkiestrach dętych – Brass Band, Orkiestrze Dętej Szkoły Muzycznej i różnych zespołach Ochotniczych Straży Pożarnych. Obecnie jest pracownikiem naukowym doktorem biotechnologii UMCS w Lublinie. W Teleturnieju emitowanym w programie 1 Telewizji Polskiej „Jaka to melodia” odgadywał piosenki, gdy program prowadzili Robert Janowski, Norbi i ostatnio Rafał Brzozowski. Występował 25 razy i zawsze wygrywał. Zadebiutował 11 września 2009 r.

Został najlepszym zawodnikiem miesiąca – w listopadzie 2014 r. i w styczniu 2017 r. Nagrodzono Go za to „Złotymi Nutkami”. Wygrał też 13 stycznia 2020, finał miesiąca lutego 7 marca 2021 r. oraz finał Roku 2021. Podczas studiów, wraz z obecną żoną przez kilka lat tańczył w Zespole Tańca Towarzyskiego UMCS „Impetus”. W wolnym czasie lubi pograć w piłkę nożną, tenisa ziemnego i stołowego, siatkówkę. Uwielbia karaoke, komputerowe gry przygodowe, escape roomy oraz gry planszowe, w które chętnie grywa z krewnymi i przyjaciółmi.

Z koncertem na inauguracje nowego roku szkolnego wystapila 2122 Roksana Wegiel fot. Marcin Dziedzic
Z koncertem na inauguracje nowego roku szkolnego wystapila 2122 Roksana Wegiel fot. Marcin Dziedzic

1 września 2021 r. Roxana Węgiel z zespołem uświetniła rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Zespole Szkół numer 4 w Jaśle, którego jest uczennicą. Triumfowała w pierwszym „Junior Eurovision”. Sławna nastolatka wiele koncertuje całym kraju przygotowując się równocześnie do matury w „Ekonomiku”.

1 wrzesnia 2022 MDK
1 wrzesnia 2022 MDK

1 września 2022 r. Ralph Kamiński zaimprowizował śpiewanie przed I Liceum Ogólnokształcącym do którego uczęszczał. Wieczorem tego samego dnia zaprosił nastolatków na koncert „Bal u Rafała” do Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, gdzie wygrał w 2007 Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Love me tender”.

Orkiestra Kolejowa w roku 1958 po pogrzebie pracownika PKP z Legnicy..jpg Moj Tato mial wtedy 27 lat, Ludwig Zebracki 23, Roman Sorys 38. arcg. Grzegorz Pater - kopia
Orkiestra Kolejowa w roku 1958 po pogrzebie pracownika PKP z Legnicy..jpg Moj Tato mial wtedy 27 lat, Ludwig Zebracki 23, Roman Sorys 38. arcg. Grzegorz Pater – kopia

W środowisku jasielskich kolejarzy na przełomie Iat 1924/1925 powstało Towarzystwo Muzyczne Funkcjonariuszy Kolejowych „Harmonia Kolejowa” w Jaśle. Dom Kultury „Kolejarz”, przy ulicy Kościuszki 30 w Jaśle, jaki znamy zaczął działać w latach 50 – tych XX wieku. Dom ten w latach powojennych zakupili kolejarze ze składek związkowych od jasielskiego Żyda Roberta Rubla. Inicjatywa odbudowy zrodziła się wśród pracowników Węzła PKP w Jaśle. Oddany do użytku w 1953 po wybudowaniu w czynie społecznym.

Organizowano tu

 • Ogólnopolski przegląd orkiestr dętych
 • „Kolejarską Jesień Pieśni Tańca”
 • Liczne koncerty zespołów własnych i gości
 • Występy chóru orkiestry w kraju i za granicą
 • Życie kulturalne dla rodzin
 • Spotkania muzyczne klubowe
 • Relaks na kolejowych wczasach
 • Dyskoteki, biesiady

Prowadzono zespoły: chór „Echo”, orkiestra dętamuzyczno-wokalne, rockowe, big beatowe, estradowe, biesiadne, kapele ludowe.

Od 1992 r. obiektem zawiaduje Stowarzyszenie Animatorów Kultury Kolejarz, którego założycielem był Michał Rymarz, zaś obecnym prezesem jest Mieczysław Kogut, kiedyś prowadzący w domu kultury bibliotekę posiadająca 6,5 tysiąca księgozbioru. Wszystko, musieli, jako stowarzyszenie wykupić władz kolejnictwa instrumenty, sprzęt, nuty. Teraz po likwidacji działalności mogą sprzedać całe wyposażenie, bo zapadła decyzja Federacji Związków Zawodowych w Warszawie o sprzedaży obiektu.

W ostatnich latach był tu w sali kinowej sklep meblowy, w innych pomieszczeniach biuro rachunkowo – podatkowe, punkt naprawy sprzętu AGD, Ognisko muzycznej Yamaha, kancelaria adwokacka.

Ropiorz
Ropiorz

W 1983 r. Telewizja Polska Kraków nakręciła film „Ropiorz” w naturalnej scenerii Skansenu Naftowego imienia Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Pokazano w nim zwyczaje i obrzędy związane w rytuałem towarzyszącym trudnemu wydobywaniu z wnętrza ziemi oleju skalnego przez naftowców, także chwil ich radości po pracy. Widowisko folklorystyczne „Ropiorz” stworzyła na podstawie materiałów zebranych, choreograf zespołu „Pogórzanie” Felicja Mac. „Ropiorz” spodobał się publiczność oraz jury jako autentyk na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku w 1975 r. Zachował je i udostępnia na You Tubie Jacek Brej, syn Zbigniewa dyrektora ZDK Rafinerii współtwórcy „Ropiorza”.

Pogorzanie plyta dobre
Pogorzanie plyta dobre

W nieistniejącym Domu Kultury Rafinerii Nafty w Jaśle działały:

 • Orkiestra dęta
 • Kapela ludowa
 • Zespół pieśni i tańca „Pogórzanie”
 • Zespoły estradowe

Organizowano dyskoteki. Była też biblioteka, sekcja garncarstwa, klub miłośników teatru telewizji, ognisko muzyczne, koła zainteresowań. Później mieściła się w nim siedziba wyższej uczelni. Od blisko dekady obiekt stoi pusty i niszczeje.

Zespół Pieśni i Taca „Pogórzanie” ZDK Rafinerii Nafty w Jaśle został założony w 1965 r. W 1965 r. uzyskali nagrodę na I Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, potem inne liczne honory. W latach 70 XX wieku „Pogórzanie” nagrali płytę razem 8 utworów na małym krążku. Muzyka i słowa ludowe.

Strona A: POLKI: suwana, przez nogę, uginana, CHŁOP, PAROBEK,

Strona B:PRZYŚPIEWKI NIEGŁOWCKIE, JAKŻEM BYŁA PANNĄ

Na gali 6 grudnia 2022 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej bohaterowie ulubionych programów i seriali oraz gwiazdy stacji świętowali 30-lecie Telewizji POLSAT. Na scenie w skeczu „Jasło” wystąpili Robert Górski i Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wymieniając w skeczu troje znanych artystów – Michała Szpaka, Ralpha Kamińskiego i Roksanę Węgiel – przypomnieli, że pochodzą z Jasła, podobnie jak Edward Miszczak, który 16 stycznia 2023 objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu oraz Dyrektora Programowego Telewizji Polsat.

Kajak 12.3.23
Kajak 12.3.23

Jasielski Harcerski Zespół NOS W KAJAK” zdobył główną nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec w Tarnobrzegu. Natalia Dyja, Oskar Nocek, Sara Stec, Wojciech Zajdel, Kamila Zawada, Amelia Ulaszek, Julia Lubojemska, Agnieszka Tutaj, Jakub Michałowski byli tam 24-26.02.2023. Nasz hufcowy zespół „NOS W KAJAK” zdobył Nagrodę Publiczności podczas 48. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2023 w Łodzi. Otrzymali oni również nominację na 51. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2023.

Zespół: Zuzanna Dziedzic, Karolina Furmanek, Oliwia Kolasa, Magdalena Madejczyk, Katarzyna Ochwat, Luiza Waśko – uczennice Zespołu Szkół numer 4 w Jaśle.

Opiekun Zbigniew Dranka

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny