Jak zostać „Inżynierem Przyszłości”? Wiedzą o tym Emilia Skuba i Hubert Zając

O tym, że warto inwestować w edukację młodych ludzi, szczególnie tych, którzy zdradzają predyspozycje i zainteresowanie dziedzinami z pogranicza nauki i nowych technologii, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Żywym dowodem na potwierdzenie tak postawionej tezy jest dwoje uczniów jasielskiego „Ekonomika”, którzy odnieśli znaczący sukces w konkursie „Inżynierowie Przyszłości”. Projekty autorstwa Emilii Skuby i Huberta Zająca robią naprawdę duże wrażenie.   

Emilia Skuba i Hubert Zając są uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Niedawno sięgnęli po czołowe lokaty w konkursie „Inżynierowie Przyszłości”. Zarówno Emilia jak i Hubert,  uczęszczają do klasy o profilu proinżynierskim z rozszerzoną matematyką, informatyką i językiem angielskim. We wspomnianym konkursie, organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pod patronatem naukowym Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Wrocławskiej, zajęli kolejno trzecie i siódme miejsce. Warto podkreślić, że w rywalizacji wzięli udział uczniowie z całej Polski.

Emilia Skuba została laureatką trzeciego miejsca za projekt „Mobilny system powiadamiania wspomagający rejestrację zachowań zwierząt domowych”. Emilia, stworzyła aplikację mobilną, która monitoruje i analizuje zachowanie zwierząt domowych, pomagając właścicielom lepiej zrozumieć swoich pupili. Jej innowacyjny projekt spotkał się z dużym uznaniem kapituły konkursowej i został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Inżynierowie Przyszłości” w Warszawie​​.

Hubert Zając, który do udziału w konkursie również przygotowywał się pod opieką Wincentego Skwarka, zajął w nim siódme miejsce. Tegoroczny absolwent jasielskiego „Ekonomika” opracował projekt pn. „Elastyczne Ramię Manipulatora”. Jego wynalazek, mający na celu zwiększenie precyzji i elastyczności manipulacji w różnych aplikacjach inżynierskich, również zdobył wysokie oceny od ekspertów naukowych i został zaprezentowany podczas konferencji​​.

Zarówno Emilia, jak też Hubert mieli okazję uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Inżynierowie Przyszłości”, która odbyła się 4 czerwca 2024 r. w Muzeum Gazowni Warszawskiej. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania swoich prac przed szerokim gronem ekspertów, nawiązania cennych kontaktów oraz wymiany doświadczeń z innymi młodymi naukowcami z całej Polski​.

Dumy z osiągnięć swoich uczniów nie kryje Robert Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. – Serdecznie gratuluję Emilii i Hubertowi  imponujących osiągnięć. Ich sukcesy są wynikiem ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania zarówno uczniów jak i ich nauczyciela.  Zdobyli uznanie samodzielnych pracowników naukowych uznanych krajowych uczelni co świadczy o wysokim stopniu merytoryczności i dużej wiedzy nagrodzonych. Cieszy też to, że spośród ponad dwustu szkół z całej Polski biorących udział w konkursie, tylko z jasielski Ekonomik miał dwóch laureatów w tym konkursie” – mówi Robert Niemiec.

Zespół Szkół nr 4 w Jaśle/md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny