Generator Nauki GEN regularnie gości w swoich murach ludzi nauki. Szczególnie interesujące są wizyty naukowców, którzy związani są z Jasłem. W najbliższy czwartek (24 października) do jasielskiego centrum nauki zawita dr Jarosław Syzdek. Wystarczy wspomnieć, że absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle może pochwalić się dyplomami aż sześciu uczelni wyższych. W sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN wygłosi wykład pt. „Błądzenie losowe: stochastyczny sposób na sukces”. Opowie w nim o rozwoju nowych technologii przechowywania energii. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Wiecie czym jest błądzenie losowe? To pojęcie z pogranicza matematyki i fizyki. W ogólnym ujęciu określa ruch losowy. W naszym życiu dokonujemy mnóstwa wyborów, które w perspektywie czasu determinują nasz rozwój, w tym również zawodowy. W najbliższy czwartek, dr Jarosław Syzdek opowie Wam, jak z podjasielskiego Tarnowca trafił do prestiżowego instytutu w Berkeley. W sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN wygłosić wykład dla ósmoklasistów i uczniów jasielskich szkół ponadpodstawowych. Dowiecie się, dlaczego bez akumulatorów, mobilne urządzenia elektroniczne są praktycznie bezużyteczne. Przekonacie się też, że rozwój nowych technologii przechowywania energii jest jednym z głównych wyzwań dla naukowców i inżynierów.
Wykład odbędzie się 24 października br. o godz. 9.40. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.
Jarosław Syzdek jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął studia na wydziale chemicznym Politechniki Warszawskiej. Po 3 latach studiów kontynuował naukę w ramach programu „European Master: materials for energy storage and conversion” (MESC). Studiował na kilku europejskich uczelniach, które przodują w badaniach nad źródłami energii (Universite Paul Sabatier w Tuluzie, Universite de Provence w Marsylii, Universita degli studi di Roma Tor Vergata w Rzymie), Universita degli studi di Roma La Sapienza w Rzymie, Universidad de Córdoba w Kordobie, Universite de Picardie Jules Verne w Amiens.
Po ukończeniu studiów rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Warszawskiej (chemia) i Universite de Picardie Jules Verne (inżynieria materiałowa). W trakcie studiów otrzymał ofertę pracy w instytucie rządowym w Berkeley (Kalifornia), gdzie spędził cztery lata. W 2013 r. rozpoczął pracę w firmie Bio-Logic, wspierającej badania elektrochemiczne, w której pracuje do dzisiaj. Od 2017 r. jest edytorem czasopisma naukowego: Applied Physics A ,wydawnictwa Springer-Nature.
md