Inspirujemy młodych pasjonatów nauki

Dzień 19 lutego zajmuje w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez Generator Nauki GEN bardzo ważne miejsce. Tego dnia bowiem obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Celebrując święto ustanowione w 2020 r. upamiętniamy dorobek polskich naukowców oraz wkład jaki włożyli w rozwój światowej nauki. W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przygotowaliśmy dla zwiedzających sporo ciekawych atrakcji. W Strefie Ekspozycyjnej Generatora stanęły dzisiaj cztery stanowiska, na których nasi edukatorzy, przez cały dzień prezentowali interesujące pokazy popularnonaukowe.

W programie jasielskich obchodów Dnia Nauki Polskiej nie zabrakło zwiedzania Strefy Ekspozycyjnej oraz pokazów popularnonaukowych, które przypadły go gustu nawet najmłodszych gościom Generatora. Nad wszystkim czuwali edukatorzy Generatora, którzy skrzętnie wykorzystali swoje kompetencje i umiejętności w zakresie przekazywania wiedzy w atrakcyjny i przystępny sposób.

Na pasjonatów nauk przyrodniczych czekało stanowisko wyposażone w mikroskopy optyczne. Zwiedzający mieli okazję zaobserwować kilka interesujących preparatów mikroskopowych, w tym między innymi samicę przywry krwi, przerośle paproci, czy też cały okaz mrówki. Obserwacje mikroskopowe cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich gości Generatora, bez względu na wiek.

Obchody Dnia Nauki Polskiej stały się również okazją do zaprezentowania nowych eksperymentów, które realizowane są w ramach warsztatów – Laboratorium Małego Naukowca. Chodzi przede wszystkim o doświadczenia związane z fluorescencją, która jest jednym z najbardziej widowiskowych zjawisk chemicznych na świecie. Nie zabrakło także eksperymentów z wykorzystaniem antocyjanów. Uczestnicy środowego wydarzenia dowiedzieli się jak zachowują się one w środowisku kwaśnym i zasadowym. Wszystko dzięki zastosowaniu wywaru z czerwonej kapusty. Wachlarz eksperymentów był tak szeroki, że nie sposób wymienić wszystkich, jakie przygotowaliśmy tego dnia z myślą o miłośnikach nauki.

W Strefie Ekspozycyjnej nie zabrakło miejsca również dla stanowiska z silnikiem niskotemperaturowym Stirlinga. Urządzenie to wykorzystuje zewnętrzne źródło ciepła do napędzania tłoka. Widowiskowy pokaz doskonale prezentuje przemianę energii cieplnej w mechaniczną. Oznacza to, że do napędzenia silnika wcale nie jest potrzebne spalanie paliwa.

Autorzy projektu ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej Inicjatorzy wymienili nazwiska kilku najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki. Wśród nich znalazł się wynalazca, aptekarz i filantrop, którego uważa się za pioniera przemysłu naftowego. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie Ignacy Łukasiewicz, jeden z patronów Generatora, w podjasielskich Ulaszowicach, założył niegdyś pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. W Strefie Ekspozycyjnej Generatora znajduje się kilka eksponatów, które nawiązują do postaci Ignacego Łukasiewicza i jego dorobku. Dzieci i dorośli, którzy w środę postanowili odwiedzić GEN, dowiedzieli się co kryje się pod określeniem – „czarne złoto”. Przekonali się też, że tak zwany olej skalny, którego proces destylacji opracował Łukasiewicz, ma po dziś dzień olbrzymi wpływ na światową gospodarkę.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny