GENialny przepis na robota autonomicznego

robot Genu

Budowa robota może wydawać się skomplikowanym procesem, ale z odpowiednimi składnikami i narzędziami każdy może stworzyć własnego, funkcjonalnego robota. Oto przepis na prosty ale wyborny rarytas elektroniczny:

Składniki :

  • platforma robota,
  • mikrokontroler (np. Arduino lub Raspberry Pi),
  • silniki (do poruszania robotem),
  • czujniki (do zbierania informacji z otoczenia),
  • moduły komunikacji (np. Wi-Fi, Bluetooth),
  • narzędzia do montażu (np. lutownica, wkrętarka),
  • garść baterii i kabli do smaku.

Sposób przyrządzenia robota:

  1. Przygotuj platformę, na której będziesz budować swojego robota. Najlepiej zaprojektuj ją sam! Zaplanuj i zaznacz miejsca, gdzie rozmieścisz silniki, moduły, czujniki oraz otwory w płycie na koła, silniki, elementy mocujące itp.
programowanie robota
Projektowanie robota

2. Weź mikrokontroler i podłącz go do platformy. Mikrokontrolery Arduino lub Raspberry Pi będą dobrym wyborem, ponieważ są łatwe w użyciu i posiadają wiele dostępnych bibliotek, czyli gotowych kodów do zaprogramowania kontrolera, które często należy tylko dostosować do naszego projektu.

programowanie robota
programowanie robota

3. Przymocuj silniki do robota. W zależności od projektu, możesz potrzebować różnych rodzajów silników, takich jak silniki prądu stałego lub krokowe. Silniki powinny być zamocowane solidnie na platformie w zaprojektowanych miejscach.

budowa robota
budowa robota

4. Podłącz czujniki do robota, które pozwolą robotowi zbierać informacje z otoczenia. Mogą to być np. czujniki odległości, czujniki światła lub czujniki ruchu.

programowanie robota
programowanie robota

5. Skomponuj swojego robota. Zmontuj elementy w taki sposób, aby twój robot działał zgodnie z zamierzeniem. Skorzystaj z narzędzi do montażu, takich jak lutownica i wkrętarka, aby dokładnie zamocować elementy.

budowa robota
budowa robota

6. Zaprogramuj, a następnie włącz robota i przetestuj jego działanie. W przypadku problemów, przeprowadź diagnostykę i popraw błędy.

budowa robota
budowa robota

Twój cyfrowy łakoć jest gotowy! Możesz teraz dostosować go do swoich potrzeb i zastosowań, np. dodając kamery, głośniki, manipulatory, delektując się jego możliwościami.
Smacznego! 😉

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda i działa maskotka  EuGENiusz – robot autonomiczny, który zaprojektowali i zmontowali uczniowie biorący udział w konkursie Giełda GENialnych Pomysłów dla Jasła – przyjdź do Generatora Nauki w Jaśle.

Julia, Witold, Dawid, Nikodem, Maksymilian, Marek

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny