GENialna wyprawa w głąb kosmosu! Spotkanie z prof. Jackiem Niemcem

Spotkanie w Mediatece

W piątek (10 marca br.) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle gościł prof. dr hab. Jacek Niemiec – kierownik Zakładu Astrofizyki Promieniowania Gamma Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk z wykładem pod tytułem „W głąb kosmosu. Gwiazdy neutronowe, czarne dziury, eksplozje i promieniowanie kosmiczne”.

Podczas wystąpienia profesor omówił największe wyzwania, przed którymi stoi współczesna fizyka oraz poruszył temat współpracy naukowców i inżynierów, dzięki której mamy szansę wyjaśnić, skąd pochodzi promieniowanie kosmiczne, czy burzliwe zjawiska zachodzące we wszechświecie.

W wykładzie uczestniczyło ponad 120 uczniów wraz z nauczycielami jasielskich szkół średnich, którzy z dużym skupieniem i uwagą śledzili omawiane zagadnienia związane z astrofizyką. W związku, iż fizyka to niezwykle ciekawa dziedzina po wykładzie pasjonaci astronomii i kosmosu mieli możliwość udziału w spotkaniu z  naukowcem, które odbyło się w mediatece.

Spectrum poruszanych problemów było bardzo szerokie: od wątków dotyczących powstania wszechświata oraz jego kształtu, poprzez teorię czarnej materii aż po problemy filologiczne, związane z nadawaniem nazw nowo odkrywanym obiektom kosmicznym. Profesor opowiedział również o swoich związkach z Jasłem, które na pewno się pogłębią po wizycie w Obserwatorium Astronomicznym w I LO pod przewodnictwem nauczyciela fizyki Ryszarda Prajsnara.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Naukowcy w szkołach” – Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne spotkania z naukowcami w Generatorze Nauki GEN!

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny