Finał Giełdy Genialnych Pomysłów za nami

final - wszyscy uczestnicy

14 zespołów badawczych złożonych z jasielskich uczniów szkół podstawowych i średnich przez pięć miesięcy pracowało nad swoimi projektami badawczymi w pierwszej edycji Giełdy Genialnych Pomysłów dla Jasła. W kategorii szkół średnich zwyciężył zespół, którego celem było stworzenie „Elektronicznej maskotki Generatora Nauki w Jaśle”, natomiast w kategorii szkół podstawowych młodzi badacze zajęli się zagadnieniem związanym z słuchowiskami radiowymi i sami stworzyli własne słuchowisko.   

Bardzo sobie cenię tego typu konkursy, w ramach w których nasza jasielska młodzież może zaprezentować swoje pasje, przede wszystkim dlatego, ze uświadamiają nam one jak wielki potencjał tkwi również w młodszym pokoleniu jaślan – mówił podczas finałowej gali, Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, który jednocześnie przypomniał, że realizacja programu „Jasło-miasto wiedzy” nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania jego zastępczyni Małgorzaty Adamskiej-Chmiel.

Gościem gali był również dr Krzysztof Głuc, wykładowca w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ekspert, który od kilkunastu już lat współpracuje z miastem przy realizacji programu Jasło Miasto Wiedzy. – Najważniejsze jest to, by pozwolić młodym ludziom realizować własne pomysły i pozwolić im dochodzić do tego samemu. Tylko w taki sposób, poprzez pokonywanie trudności i ponowne zaczynanie często od samego początku,  można osiągnąć sukces. W każdym młodym człowieku tkwi ta siła, ten talent, tylko często nie pozostaje on odkryty. Takie programy, jak ten jasielski, to właśnie umożliwiają – mówił K. Głuc.

Uczestnicy konkursu GGP podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowej i ponadpodstawowe. Przy czym dodatkowo można było wybrać kategorię projektu spośród: naukowo-badawczych, społecznych i praktyczno-konstrukcyjnych. Zrealizowane pomysły oceniła komisja ekspercka w składzie: Barbara Czernecka (przewodnicząca), Barbara Gonera oraz Wiesław Hap (członkowie komisji). Dodatkowo nad całym konkursem czuwała Aleksandra Dacyl, ekspert zewnętrzny.

Co ważne na wniosek Miasta Jasła konkurs ten został ujęty w kuratoryjnym wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych w roku szkolnym 2022/2023 przez kuratora oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Oznacza to, że nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych mogą otrzymać wpis o zdobytym miejscu bądź wyróżnieniu na świadectwie ukończenia szkoły oraz otrzymać dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji.

nagrody:

 • I miejsce (szkoły średnie): Elektroniczna maskotka Generatora Nauki w Jaśle. Zespół:  Maksymilian Budziak, Dawid Halerz, Marek Jaracz, Julia Momot, Nikodem Stępień i Witold Wojdyła. Opiekun: Ignacy Wojdyła.
 • I miejsce (szkoły podstawowe): Na początku było Słowo. W jaki sposób zachęcić młodych jaślan do słuchania radia?  Zespół: Adrianna Dąbrowska, Milena Dybaś, Maja Hendzel, Alicja Kuźnar, Jan Trzeciak i Zuzanna Wojcieszek. Opiekun: Bożena Dziadzio.
 • II miejsce (szkoły średnie): W matni niezgody. Jak pomóc jasielskim nastolatkom rozwiązywać konflikty z dorosłymi? Zespół: Paulina Drechny, Natalia Gorczyca, Klaudia Kalita oraz Paulina Kulig. Opiekunem była: Wiesława Szymczak.
 • II miejsca (szkoły podstawowe): Jak uświadomić młodym jaślanom korzyści płynące z czynnego uprawiania muzyki? Zespół: Franciszek Czajka, Sonia Jurusik, Blanka Larysz i Dominik Michalski. Opiekun Piotr Larysz.
 • III miejsce (szkoły średnie): Miejsce takie jak to. Gdzie warto wybrać się na spacer w Jaśle? Zespół: Konrad Bajorek, Jakub Burnatowski, Gabriela Cholewiak, Diana Czech, Anna Kutyna i Maciej Wojnicki. Opiekun: Katarzyna Gardzina. 
 • III miejsce (szkoły podstawowe): Język, który łączy. Co zrobić, żeby młodzi jaślanie lepiej porozumiewali się z seniorami? Zespół: Miłosz Kiełbasa, Tomasz Kras, Emilia Myśliwiec i Mikołaj Okarma. Opiekun: Monika Szczepanik.

wyróżnienia:

szkoły średnie

 • Suita Jasielska jako efekt procesu naukowo-badawczego odpowiadającego na pytanie; jak kształtowało się życie muzyczne Jasła na przełomie XX i XXI wieku? pochylili się: Zuzanna Dziedzic, Karolina Furmanek, Oliwia Kolasa, Magdalena Madejczyk, Katarzyna Ochwat i Luiza Waśko. Opiekun: Zbigniew Dranka.
 • szkoły podstawowe
 • Weź nie pytaj, weź się przytul. Jak zwiększyć wrażliwość młodych jaślan na trudności w funkcjonowaniu osób z różnoraką niepełnosprawnością? Zespół: Sara Banach, Tatiana Berkowicz, Zuzanna Bochenek, Artur Dacyl, Daria Drążewska oraz Karol Królicki. Opiekun: Barbara Dacyl-Świszcz. 
 • Gry planszowe są GENialne. Organizujemy maraton gier planszowych dostępnych w mediatece Generatora Nauki w Jaśle, jako sposób spędzania wolnego czasu dla uczniów szkół podstawowych. Zespół: Bartosz Janas, Igor Kołodziej, Błażej Lew, Franciszek Seredyński i Wiktor Wietecha. Opiekun: Olga Szudy-Seredyńska.
 • AACo mi powiesz? Jak ułatwić komunikację pomiędzy dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, a dziećmi w normie intelektualnej z jasielskich szkół podstawowych? Zespół:  gor Cyrkiel, Patryk Kosiba, Milena Maczuga i Maja Turek. Opiekun: Nina Cieślik-Wilk.
 • Drzewa i my. Jak zachęcić młodych jaślan do ochrony drzew? Zespół: Kamila Czyżowicz, Ewa Igielska, Nikola Poręba, Anna Szewczyk, Michał Trychta, Juliusz Wolnik. Opiekun: Wiesława Szymczak.
 • Skarby domowej apteczki. W jaki sposób jaślanie wykorzystują zioła w życiu codziennym? Zespół: Zuzanna Bąk, Julia Doktor, Kinga Kras i Marlena Myśliwiec. Opiekun: Justyna Leśniak.
 • Jak przygotować grę miejską, wykorzystując zasoby GEN w Jaśle? Zespół: Szymon Dębiak, Igor Hombesch, Kacper Niedźwiedź, Franciszek Seredyński i Filip Żarnowski. Opiekun: Olga Szudy-Seredyńska.
 • Łączmy pokolenia. Jak zorganizować miejsce, które zintegruje młodych jaślan z seniorami? Zespół: Piotr Kąkol, Miłosz Kiełbasa, Adrian Marchewka i Dawid Myśliwiec. Opiekun: Katarzyna Spólnik.

Wszystkim zespołom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy, a kolejnych chętnych młodych jaślan już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji GGP, która rozpocznie się jesienią.  https://um.jaslo.pl/pl/gielda-genialnych-pomyslow-dla-jasla/

„Giełda GENialnych Pomysłów dla Jasła” to zadanie realizowane przez Miasto Jasło ze środków projektu  „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Urząd Miasta w Jaśle

final - wszyscy uczestnicy
final - I miesce - dla szkoly podstawowej i sredniej - nagrody
Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny