W najbliższy piątek będziemy świętować pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Uczniowie zgodnie z tradycją wybiorą się na wiosenny spacer do jasielskiego parku, Ogrodu Jordanowskiego, a może nawet na Przystanek Kwiatowa. Wiosennych klimatów warto poszukać także w Mediatece. Powodów, dla których nie sposób pominąć GEN -u, planując wiosenne eskapady, jest co najmniej kilka. Chcesz się przekonać? Koniecznie odwiedź nas już w najbliższa niedzielę.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada 21 marca. Co ciekawe, wyróżniamy nie tylko astronomiczną i kalendarzową wiosnę, ale także meteorologiczną, fenologiczną i termiczną. Fenologiczne pory roku są to fazy cyklu rozwojowego przyrody. Wyznaczają je: rozwój liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, zrzucanie liści i inne fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Fenologia jest nauką, która zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących w życiu roślin i zwierząt, w zależności od pór roku i zmieniających się warunków atmosferycznych. Prawda, że to ciekawe? „Gry bez prądu” to świetny sposób na naukę przez zabawę. Dlatego już dzisiaj zaktualizuj zapiski w swoim terminarzu i zaplanuj udział w najbliższej „Niedzieli z planszówkami” (23 marca br.).
Pozycją obowiązkową dla wszystkich graczy w pierwszych dniach wiosny jest „Everdell”, w której zadaniem graczy jest budowanie leśnej osady w dolinie podczas zmieniających się czterech pór roku. W tym celu konieczne jest gromadzenie surowców (jagód, gałązek, bryłek żywicy i kamieni), zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie cywilizacji leśnych zwierząt. Każdy z graczy przejmuje kontrolę nad grupą stworzeń (jeże, żółwie, wiewiórki lub myszy), które umieszcza na charakterystycznym Wiecznym Drzewie, a następnie wysyła je na pole gry przypominające pień drzewa.
W pierwszych dniach wiosny warto sięgnąć także po dodatek „Perłowy Potok”, który wprowadza do gry „Everdell” planszę rzeki. Pozwala to graczom wykorzystać dodatkowe pionki – żabiego ambasadora, którego można wysłać po nowy surowiec – perły. Niech was jednak nie zwiedzie inspirowana naturą, przepiękna stylistyka, gra skierowana jest raczej do dorosłych i młodzieży od 14 lat. To wielowymiarowa strategiczna gra, w której trzeba zintegrować różne czynniki mające wpływ na ostateczny wynik.
Kolejną grą odwołującą się do rytmu natury, są „Pory roku” przeznaczone również dla graczy od 14 lat. W sercu lasu Argos odbywa się w legendarny Turniej Dwunastu Pór Roku, w którym ma zostać wyłoniony nowy Arcymag królestwa Xidit. Karty mocy, kości, magiczne artefakty i odwołania do rytmu przyrody wprowadzają w klimat fantasy. Na początku każdej rundy gracz rozpoczynający wykonuje rzut kośćmi przypisanymi do aktualnie panującej pory roku. Wyrzucone symbole wskazują graczom akcje, jakie mogą wykonać w bieżącej rundzie. Ponadto, kości określają, o ile pól przesunie się znacznik na kole pór roku na koniec rundy. „Pory roku” oferują połączenie losowości z planowaniem i niemal bezkonfliktową rozgrywką.
Dla najmłodszych graczy proponujemy grę edukacyjną „Logika”. Zawiera ona między innymi puzzle kołowe przedstawiające sad w czterech porach roku. Przy okazji gracze poznają różne gatunki drzew oraz żyjące w ich otoczeniu zwierzęta. Możesz np. ułożyć „Historię jednej jabłoni” w rytmie przyrody od nasionka, przez małe drzewko, kwitnącą i owocującą jabłoń do jabłka. Gra z pewnością zachęci najmłodszych graczy do wiosennej wycieczki do parku, lasu czy na łąkę, aby odszukać poznane rośliny i zwierzęta.
Najbliższe spotkanie z „grami bez prądu” w ramach cyklu „Niedziela z planszówkami” odbędzie się 23 marca, w godz. 14.00 – 18.00.
Udział bezpłatny. Zapraszamy!