„Edison Północy” uczył się w jasielskim gimnazjum. Odwiedź GEN i zobacz wystawę poświęconą genialnemu wynalazcy

Pisał o nim Mark Twain. Współcześni określali go mianem „Edisona Północy”. Jan Szczepanik, bo o nim jest mowa, zapisał się w kartach historii jako genialny wynalazca rodem z małego galicyjskiego miasteczka. Wystarczy wspomnieć, że na liście zaprojektowanych przez niego wynalazków znalazła się kamizelka kuloodporna, teletroskop, czy też maszyna tkacka o rewolucyjnej na ówczesne czasy konstrukcji. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam sylwetkę tej nietuzinkowej postaci. Od 7 do 16 czerwca br. w GEN-ie będziecie mogli zobaczyć wystawę fotograficzną o Janie Szczepaniku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Jan Szczepanik jest postacią ze wszech miar wyjątkową. Bohater wystawy, którą będziemy prezentować od 7 do 16 czerwca br. urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach koło Mościsk. Już jako mały chłopiec zdradzał szczególne zainteresowanie budową różnego typu urządzeń, w tym przede wszystkim mechanicznych. Po tym, jak ukończył szkołę ludową w Krośnie przeniósł się do Jasła, gdzie w latach 1885-1888 pobierał naukę w jasielskim Gimnazjum. Doskonale radził sobie z przedmiotami ścisłymi, matematyką i fizyką. Ostatecznie nie ukończył szkoły. Musiał przerwać naukę z powodu postawy nauczyciela greki, który warunkowo wystawił Szczepanikowi ocenę dostateczną, ale pod warunkiem, że ten opuści mury gimnazjum w Jaśle i będzie kontynuował naukę w innej szkole. Nigdy nie zdobył wykształcenia technicznego. Niemniej do reszty poświęcił się pasji, jaką była nauka i wynalazczość.

Jako nauczyciel w szkołach ludowych stawiał na niekonwencjonalne metody nauczania. Na lekcjach fizyki często zachęcał uczniów do przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń. Po kilku latach spędzonych w szkolnych pracowniach postanowił poświęcić się temu, co kochał najbardziej, wynalazkom. Pasjonował się budową i zasadami działania aparatów fotograficznych. W efekcie, w 1896 r. wynalazł elektryczną metodę fotograficznego kopiowania wzorów, która w kolejnych latach była wykorzystywania w przemyśle włókienniczym w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Wynalazł też sposób na uzyskiwanie kolorowych fotografii. Pasjonował się też techniką filmową. Do najbardziej znanych wynalazków Jana Szczepanika należy jednak kamizelka kuloodporna.

O wszystkich wynalazkach i osiągnięciach „Galicyjskiego Geniusza” dowiecie się odwiedzając wystawę fotograficzną, która prezentowana będzie w Generatorze Nauki GEN w terminie 7-16 czerwca 2024 r. Została udostępniona dzięki uprzejmości Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Rada w Tarnowie.

Wystawa to jednak nie wszystko. 14 czerwca br. w GEN-ie odbędą się bowiem dwie prelekcje popularno-naukowe dotyczące postaci Jana Szczepanika i jego osiągnięć (godz. 9.00 i 10.15). Wygłosi je Łukasz Stachurski, wicedyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Do udziału w prelekcjach zapraszamy uczniów szkół podstawowych z klas 5-8 szkoły podstawowej.

Wstęp na wystawę i prelekcje jest bezpłatny. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny