W miniony czwartek gościliśmy w naszych murach uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzanowie (gmina Bystrzyca Kłodzka). Dzieci, które we wrześniu ubiegłego roku doświadczyły katastrofalnej powodzi zwiedziły strefę ekspozycyjną, Mediatekę oraz wzięły udział w warsztatach majsterkowania, kreatywnych warsztatach plastycznych, popularnonaukowych i programowania z klockami LEGO. Sześciodniowy pobyt uczniów gorzanowskiej podstawówki w Jaśle został sfinansowany z budżetu Miasta Jasła.
Jaślanie nie raz przekonali się na własnej skórze o katastrofalnych następstwach powodzi. Wystarczy wspomnieć o olbrzymich stratach materialnych, jakie żywioł ten spowodował w naszym mieście w 2010 i 2020 r. Jasło za każdym razem mogło liczyć na wsparcie finansowe w kontekście odbudowy między innymi zniszczonej infrastruktury. W obu wspomnianych przypadkach jasielski samorząd otrzymał pomoc w wysokości 1 mln 418 tys. zł. Dlatego też, kiedy we wrześniu ubiegłego roku powódź nawiedziła Dolny Śląsk, władze samorządowe Miasta Jasła postanowiły przekazać 70 tys. zł gminie miejsko-wiejskiej Bystrzyca Kłodzka na remonty infrastruktury drogowej.
Powodziom towarzyszą jednak nie tylko straty materialne. Dla mieszkańców wsi Gorzanów, w tym uczniów tamtejszej szkoły podstawowej, niszczycielski żywioł był także źródłem ekstremalnego stresu. Stąd też, już jesienią 2024 r. władze samorządowe Miasta Jasła, po rozmowach z przedstawicielami gminy Bystrzyca Kłodzka, zaproponowały pomoc w formie zaproszenia najmłodszych mieszkańców gminy do odwiedzenia Jasła. Finalnie, do naszego miasta przyjechała grupa 28 uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzanowie. W czwartek (13 lutego br.) odwiedzili Generator Nauki GEN.
Z myślą o sześciolatkach i uczniach klas I-VII szkoły podstawowej przygotowaliśmy zróżnicowany program zwiedzania. Dzieci zwiedziły strefę ekspozycyjną, w której znajduje się niemal sześćdziesiąt interaktywnych eksponatów. Miło spędziły też czas w Mediatece, gdzie czekały na nie gry planszowe i stanowiska komputerowe. Najwięcej radości sprawił naszym gościom udział w warsztatach majsterkowania, kreatywnych warsztatach plastycznych, popularnonaukowych oraz programowania z klockami LEGO. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników adrenaliny, którzy w pracowni wirtualnej rzeczywistości mieli okazję odbyć spacer po desce na wysokości.
md