“Ciekawi świata” zgłębiali tajemnice nauk przyrodniczych

W minioną sobotę najmłodsi studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odwiedzili Laboratorium Małego Naukowca, aby pod czujnym okiem naszych edukatorów przeprowadzić fascynujące eksperymenty fizyczne i doświadczenia chemiczne. Wykorzystali do tego celu produkty i substancje, które z łatwością można znaleźć w każdej kuchni. Na dzieci czekała też niespodzianka w postaci niepowtarzalnych pokazów z wykorzystaniem suchego lodu.

Warsztaty popularnonaukowe, których nie mogło zabraknąć w programie 15. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem młodych pasjonatów nauki odwiedzających Generator Nauki GEN. To w stu procentach zrozumiałe. Dzieciom, podczas przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń, za każdym razem towarzyszy bowiem wielka ekscytacja.

W sobotnie przedpołudnie grupa “Ciekawych świata” przeniosła się do fascynującego świata nauk przyrodniczych. Mali żakowie dowiedzieli się na czym polegają oddziaływania elektrostatyczne. Przeprowadzili też interesujący eksperyment z wykorzystaniem antocyjanów. Sprawdzili jak zachowują się one w środowisku kwaśnym i zasadowym. Do tego celu posłużył im wywar z czerwonej kapusty. Dowiedzieli się także, jak pod wpływem substancji kwaśnych zachowuje się atrament.

Na dzieci czekała również wyjątkowa niespodzianka. Uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję do obejrzenia pokazów z wykorzystaniem suchego lodu. Edukatorzy Generatora Nauki GEN przekonywali świeżo upieczonych laborantów, że pochodzi on wprost z bieguna północnego. Jedno jest pewne. Zamrożony dwutlenek węgla ma ekstremalnie niską temperaturę. Suchy lód sublimuje w temperaturze -78,5 stopnia Celsjusza. W połączeniu z ciepłą wodą zmiania stan skupienia ze stałego w gazowy, czemu towarzyszy powstanie gęstej białej mgły.

15. edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego finansowana jest z budżetu Miasta Jasła.

md

 

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny